Tschinkel szerint eddig az az elgondolás a leghihetőbb, ami szerint egyes távolabb élő növények elszívják a tápanyagot a körökből, azonban ezt a jelenséget eddig csak számítógépen szimulált matematikai modellekben sikerült többé-kevésbé reprodukálni. Minden kérdést azonban ez sem válaszolna meg, hiszen a foltok formáját nem magyarázná semmi, ráadásul a föld tápanyaghiányával kapcsolatban már folytattak kutatásokat.
Annak ellenére, hogy a körök az érintetlen természet kellős közepén, festői környezetben találhatók, ott, ahol ember nem jár, csak antilopok, párducok és struccok, csak igen kevesen folytatnak tudományos kutatást a körökkel kapcsolatban. Tschinkel állítása szerint pillanatnyilag ő az egyetlen, aki szegényes keretek között dolgozva próbálja megoldani a rejtélyt.
Érdekesség, hogy anyagi támogatást csak attól a vállalkozástól kap, aki üzletet csinált a körök örökbeadásából (mert bármilyen hihetetlennek tűnhet, léteznek emberek, akik sivatagos köröket akarnak örökbe fogadni), és ha egy-egy kör gazdára talál, egy fém táblán rögzítik a GPS-koordinátákat, így átvitt értelemben ez az adathalmaz is segíti a kutatást. Tschinkel szerint könnyen lehet, hogy a titok túléli őt, de mint mondja, szerinte éppen ez a tudomány szépsége.